Ženska mirovna grupa feminističko - antimilitarističke orijentacije

Uvek neposlušne, i dalje na Ulicama...

Žene u crnom – 30 godina otpora

9. oktobra 1991. godine prvi put smo izašle na ulice Beograda – tada smo započele nenasilni otpor ratu i politici srpskog režima. Do sada smo organizovale oko 2 500 akcija na ulici. I dalje smo na ulicama...
Žene u crnom/ŽUC su aktivistička grupa i mreža feminističko-antimilitarističke orijentacije, koju čine žene, ali i muškarci različite generacijske i etničke pripadnosti, obrazovnog nivoa, socijalnog statusa, životnih stilova i seksualnih izbora.

Pročitajte više...

Mirovna akcija "Nikada nećemo zaboraviti genocid u Srebrenici" napad na Žene u crnom u Valjevu

Tokom mirovne akcije "Mirovni aktivizam - aktivistički biciklizam", koja je održana 08. jula 2014. godine, od 18.30h, na glavnom gradskom trgu u Valjevu, pod nazivom "Nikada nećemo zaboraviti genocid u Srebrenici", u crnini i ćutanju, a u sklopu obeležavanja 19 godišnjice genocida u Srebrenici, odmah su počele provokacije u vidu uzvika "Ua".

Zatim se sve nastavilo divljačkim vikanjem, psovanjem, pljuvanjem, kao i dobacivanjem sledećih uvreda:

- Kurve,
- Šiptarke,
- Turci, ko vas plaća,
- Jebem vas u usta,
- Vas treba jebati,
- Hoćete da mi pušite kurac,
- Dabogda crninu nosile čitavog života,
- Seme vam se zatrlo,
- Nakaze,
- Degenerici, vidite na šta ličite,
- Srebrenicu ste vi izmislile,
- Holandija je rekla da nije bilo genocida, a vi izmišljate,
- Idite iz Srbije,
- Od Pazaru novi Vukovaru,
- Oj Sjenice nova Srebrenice.

Nakon toga grupa muškaraca se, od kojih je jedan nosio majicu sa natpisom "Četnici Valjevo" i slikom haškog optuženika Ratka Mladića, povećavala da bi na kraju na nas bacali jaja. Kako se povećavao broj pripadnika profašističke grupe, povečavao se i broj policajaca koji su obezbeđivali skup. Istovremeno se atmosfera mržnje usijavala, i oni su postajali sve brutalniji, dok na kraju nije stvorena nesumnjiva atmosfera linča.

Sve se završilo brutalnim fizičkim napadom nekolicinom njih na aktivistkinje i aktiviste Žena u crnom, kao i na učesnike i učesnice biciklističke vožnje od Beograda do Srebrenice. Prilikom tog napada u atmosferi lična i poziva na uništenje, povređene/i su: Staša Zajović, Ljiljana Radovanović, Miloš Urošević i Dejan Gašić. Takođe, tom prilikom pokušali da otmu naša platna.

Napad na Žene u crnom je očigledno zasnovan na rodnoj, seksualnoj, kulturnoj, ideološkoj i političkoj osnovi. Istovremeno, napadači iz profašističkih grupa, logičan su rezultat višedecenijske indoktrinacije nacionalističkom ideologijom i praksom. Budući je poražena u svim ratovima, i da im je zabranjeno da ratuju, nacionalistička ideologija je danas fokusirana na unutrašnjeg neprijatelja, na sopstvene građanke i građane koje i koji drugačije misle.

Napad na aktivistkinje i aktiviste mirovne akcije u Valjevu je istovremeno posledica nekažnjenog i nekažnjivog nasilja. Učestalost napada na braniteljke ljudskih prava, pre svih na one koje zahtevaju odgovornost za rat i ratne zločine, pokazuje nečistu savest države, i moralno srozavanje društva.

Inače, tokom napada, Žene u crnom su sve vreme stajale mirno, u crnini i ćutanju, ne odgovarajući na sve ove napade, uvažavajući time dostojanstvo žrtava genocida u Srebrenici i svih drugih zločina počinjenih u naše ime.

Žene u crnom će uprkos pozivima na linč i ogromnoj količini nasilja nastaviti sa svojim redovnim godišnjim obeležavanjem godišnjice genocida u Srebrenici, kroz sve prethodno dogovorene aktivnosti.

U Beogradu, 09. jul 2014.