Ženska mirovna grupa feminističko - antimilitarističke orijentacije

Uvek neposlušne, i dalje na Ulicama...

Žene u crnom – 30 godina otpora

9. oktobra 1991. godine prvi put smo izašle na ulice Beograda – tada smo započele nenasilni otpor ratu i politici srpskog režima. Do sada smo organizovale oko 2 500 akcija na ulici. I dalje smo na ulicama...
Žene u crnom/ŽUC su aktivistička grupa i mreža feminističko-antimilitarističke orijentacije, koju čine žene, ali i muškarci različite generacijske i etničke pripadnosti, obrazovnog nivoa, socijalnog statusa, životnih stilova i seksualnih izbora.

Pročitajte više...

Pamtimo! 23. april 1999. – 23. april 2019.

Povodom 20 godišnjice zločina, 23. aprila 2019. godine u 02.04h i u 14.04h, Žene u crnom i Inicijativa mladih za ljudska prava iz Beograda prisustvovaće komemoraciji ubijenim radnicima RTS-a, i ispred spomenika Zašto? I ovom prilikom iskazaćemo saosećanje i solidarnost sa porodicama ubijenih. Komemoraciji će takođe prisustvovati žene iz zajednica žrtava i preživelih iz Bosne i Hercegovine iz Srebrenice, područja Zvornika (Đulići, Klisa, Sapna), iz Hrvatske (Zagreb i Novska), kao i aktivistkinje Mreže Žena u crnom iz Srbije.

Dana 23. aprila 1999. godine, u NATO bombardovanju Savezne Republike Jugoslavije, pogođena je i zgrada Radio televizije Srbije, u Aberdarevoj ulici, u Beogradu.
U tom trenutku, u zgradi se nalazilo 16 radnika, koji su tom prilikom poginuli.

Odgovornost za njihovu smrti, prema sudski utvrđenoj činjeničnoj istini, snosi bivši direktor RTS-a Dragoljub Milanović. Uprkos tome što je imao jasnih saznanja da će zgrada televizije biti bombardovana, nije o tome obavestio svoje zaposlene.
Dragoljub Milanović, kao i sam zločinački režim Slobodana Miloševića, u kojem je tada ministar informisanje bio Aleksandar Vučić, odlučili su da nevine ljude žrtvuju.

Kao i prethodnih godina i ovog 23. aprila:

- Odaćemo poštu ubijenim radnicima RTS-a,
- Izrazićemo saosećanje i solidarnost sa porodicama ubijenih,
- Uputićemo ponovo zahtev vlastima države Srbije da obeštete porodice žrtava i da priznaju svoju odgovornost za ovaj zločin.

I ovom prilikom izražavamo ogromno poštovanje ženama – žrtvama ratnih zločina sa prostora bivše Jugoslavije koje su svoju tragediju i bol pretvorile u zajedničku borbu za mir i pravdu, izvan i iznad svih državnih granica i podela.

Mreža Žena u crnom
Inicijativa mladih za ljudska prava

U Beogradu, 22. april 2019.